Co obstawiać?

Dlaczego strategia grania „pewniaków” nie ma sensu z perspektywy długofalowego generowania zysku ?

Celem długofalowego utrzymywania dodatniego Yield’u niezbędne jest posiadanie strategii działania w typowaniu zakładów bukmacherskich. Obstawiając amatorsko typy sportowe i grając dla przyjemności w zasadzie każde wydarzenie można obstawiać i czekać nerwowo na wynik. Jednak aby rzeczywiście analizy się sprawdzały potrzebna jest chłodna kalkulacja, spokój i poszukiwanie wartościowych typów, przyda się również  szersza wiedza z systemów typowania. Obstawianie „pewniaków”, zdecydowanych faworytów spotkań ma sens, jednak krótkoterminowy, do pierwszego potknięcia, które wywraca wszelkie statystyki. Z drugiej strony w przypadku wygranej wcale statystyk znacząco nie polepsza, ponieważ kursy na faworytów oscylują w okolicach 1,2 – 1,6 i przemnażając przez stawkę – Yield rośnie maksymalnie o kilka procent. W takim przypadku poszukiwanie wartościowych typów z kursami w okolicy 2 przynosi wymierne korzyści.

Aby pokazać różnicę w strategiach obstawiania poniżej poddano analizie 10 wydarzeń. Przedstawiono różnicę w obstawianiu pewniaków vs grania wartościowych typów z punktu widzenia osiągniętego zysku. Na potrzeby analizy przyjęto serię 10 gier/kolejek. Przyjęto inwestowanie w zakresie od 1 do 10 – na potrzeby analizy 10. Najważniejsze do odnotowania jest pokazanie ile z tych 10 spotkań jesteśmy w stanie przegrać, aby na koniec serii wciąż mieć zysk. Dlatego w tabeli (w kolumnie Ilość trafionych typów / skuteczność) pokazano 100% skuteczności oraz skuteczność przy której nie opłaca się dalej inwestować.

Yield - Wskaźnik skuteczności typera

Aby zrozumieć statystyki w tabeli poniżej wyjaśniono zastosowane formuły

Zysk netto; strata netto = Ʃ (kurs * stawka – stawka)
Yield = Ʃ (zysk – stawka)/stawka*100%

Pewniaki

Strategia typowania „pewniaków” z kursem 1,2 do 1,4. Gramy same pewniaki topowych lig Europy na przykład liderów tabeli z outsiderami/beniaminkami, typ po prosty musi wejść. Jak widać z pierwszych 2 wierszy tabeli, nie możemy przegrać więcej niż 2 typów w serii 10, aby zysk i Yield był dodatni. Dodatkowo maksymalny Yield przy wszystkich trafionych typach wynosi tylko 20%. Już przy 2 błędnych typach przy średniej stawce 1.2 spada już poniżej 0. Podsumowując, aby długofalowo osiągać przynajmniej minimalne zyski nasza skuteczność musi być znacznie powyżej 80%. Taka statystyka nie jest możliwa w dłuższej perspektywie, codziennie zdarzają się niespodzianki.

Typowanie wydarzeń z kursami od 2.0 przynosi najwięcej wymiernych korzyści i długofalowo generuje największe zyski. Mianowicie, przy średnim kursie 2 w serii 10 spotkań i przy skuteczności 100% zysk wynosi 100 i Yield 100%. Typując wydarzenia z kursami powyżej 2 można pozwolić sobie na większą ilość przegranych w serii, aby dalej generować zyski. Mianowicie przy 5 nietrafionych typach wychodzimy na 0, ale już przy 6 trafionych nasz Yield wynosi 20% a zysk 20 jednostek. Podsumowując, już przy skuteczności nieco powyżej 50% grając typy z kursem powyżej 2 generujemy zyski.

W poszukiwaniu najwyższych kursów warto pamiętać, że niektórzy bukmacherzy non-stop zaniżają ich wartości.  Dlatego warto śledzić ofertę rynkową na bieżąco, porównywać wartości i obstawiać u tych którzy akurat mają konkurencyjne kursy, w tym momencie liderami rynku są: BETFAN, Totolotek, PZBUK, STS.

Yield vs Ilość trafionych typów

Ważna odnotowania jest analiza jak został osiągnięty Yield. Przykład: Yield 20% z pierwszego wiersza tabeli jest taki sam jak przedostatni i jeśli analizowalibyśmy Typerów tylko pod kątem jego wartości powiedzielibyśmy, że mają takie same statystyki. Nic jednak bardziej mylnego, jeśli spojrzy się na ilość typów trafionych i średni kurs; dla jednego jak i drugiego wiersza mamy do czynienia z zupełnie innymi strategiami gry.

Grając wartościowe typy można pozwolić sobie na większy margines błędu i w serii 10 typów 5 czy 6 przegranych długofalowo i tak przynosi zysk. Porównując to do 2 nietrafionych „pewniaków” zmieniających wartości Yield’u poniżej 0%, możecie już zapomnieć o stawianiu fortuny na Real Mary przy kursie 1,2. Warto zwrócić uwagę również jak rośnie Yield dla serii 10 zwycięskich spotkań: przy średnim kursie 1,2 wynosi 20% przy kursie 2,0 – 100%. Jeśli celujecie w wysoki Yield zapomnijcie o „pewniakach”. Natomiast poszukując Typerów których analizy warto wziąć pod uwagę nie zapomnijcie oprócz Yield’u zwrócić uwagę jak został wygenerowany.