Podstawy typowania

Wyjaśnienie rodzajów typów zakładów bukmacherskich

Poniżej wypunktowano najważniejsze rodzaje / sposoby wnoszenia zakładów, pozostałe z sukcesem znajdziecie u najlepszych operatorów opisanych w sekcji promocje bukmacherów. Wydarzenia topowych światowych lig potrafią mieć kilkaset rodzajów typów jak ilość rzutów rożnych, nazwiska strzelców pierwszych bramek, ostatnich. Jakiś czas temu można było nawet znaleźć w ofercie zakład – kogo ugryzie Luis Suarez w następnym meczu. Ilość typów dotyczących lig podrzędnych jest bardziej ograniczona i w skrajnych przypadkach oferowane są tylko bezpośrednie 1×2.

Zakład bezpośredni / klasyczny (Moneyline)

Zaczynając od podstawowych typów nie wymagających dodatkowych wyjaśnień: bezpośredni zwycięzca, przegrany, remis (1×2).

Handicap

Celem zakładów typu Handicap jest wyrównanie szans w starciach różno-klasowych przeciwników, przez dodanie do wyniku spotkania odpowiednio punktów/bramek, czego efektem jest proporcjonalna zmiana kursów. Rozróżnia się 2 główne rodzaje handicap’ów : Azjatycki i klasyczny. Azjatycki jest bezpieczniejszy ponieważ w przypadku remisu kapitał wraca do typera. W klasycznym do wyniku dodaje się wcześniej wybraną ilość punktów/bramek co oznacza, że możliwy jest remis a co za tym idzie utrata kapitału. Bukmacherzy oferują bardzo szeroki zakres handicapów, pozostaje natomiast pytanie jak dobierać ich wartości ?

Odpowiadając na to pytanie posłużono się opisaną w serwisie Bettinglex metodologią tworzenia wartościowych typów. W momencie znalezienia wysoce pewnego, wartościowego wydarzenia z kursem poniżej 1,5 warto je podwyższyć dodając handicap azjatycki -1. Równocześnie wydarzenia bardziej ryzykowne warto zabezpieczyć odwrotnym handicap’em np.+1, obniżając kurs ale zyskując większe bezpieczeństwo. Celem tego zabiegu jest, aby kursy zbliżyć w okolice 2 ponieważ skutecznie podnoszą Yield, inne wartości handicapów narażają na niepotrzebne ryzyko, no i na koniec pazerność na większą wygraną w ostatecznym rozrachunku nie popłaca. W przypadku wyniku na „styku” handicap przeważa szalę zwycięstwa lub pozwala na zwrot kapitału.

Zakłady typu powyżej / poniżej (Under / Over)

Jak sama nazwa wskazuje obstawiane są wyniki spotkań poniżej / powyżej określonego rezultatu. Podobnie jak zakłady handicap bukmacherzy oferują bardzo szeroki zakres typów. Najpopularniejsze dyscypliny w których stosuje się te zakłady to piłka nożna, hokej, koszykówka. Kiedy używać tych zakładów ? Warto stosować ten typ zakładu w momencie znalezienia wydarzeń sportowych gdzie drużyny w liniach defensywnych notują poważne braki – dla Over. Natomiast wydarzenia, w których braki kadrowe występują w ofensywie idealne są do zakładów – Under. Nie powinno się kierować statystykami drużyn, spotkań i lig w których średnia ilość bramek/punktów na mecz sugeruje zakłady Over bądź Under. Bez wspomnianej wyżej dogłębnej analizy nie opłaca się wnosić kapitału tylko na podstawie średniej.

Zakłady powiązane

Ciekawy typ zakładów dla wydarzeń z wartością. Mianowicie warto zwracać uwagę na zakłady sportowe, w których uzyskany wynik rzutuje na inne spotkania / drużyny – dobrym przykładem są spotkania z końcówki sezonu gdzie o utrzymanie bądź awans jednych drużyn, decydują wyniki innych. Innym przykładem są przyjacielskie relacje zespołów, które również mogą powodować, że wyniki ustalane są przed spotkaniami. Kolejny idealny przykład to analiza następnych nadchodzących spotkań zespołów – w przypadku gry o stawkę nagminnie zdarza się że drużyny wystawiają rezerwowe składy tzw. „drugi garnitur” w mniej znaczących meczach, aby oszczędzić kluczowych graczy. Tego typu spotkania posiadają najwyższą wartość w perspektywie potencjalnych wygranych. Oczywiście trenerzy, zawodnicy i sztab będą zapewniać o szacunku dla rywali, ważności każdego spotkania czy uczciwości, jednak sloganami meczów się nie wygrywa, tylko „pierwszym garniturem”.

Zakłady na żywo (Live betting)

Większość bukmacherów oferuje możliwość wnoszenia zakładów na wydarzania które już się rozpoczęły. W trakcie spotkania kursy zmieniają się w zależności od sytuacji między rywalami. Poniżej wypunktowano zalety wnoszenia kapitału na wydarzenie w trakcie. Przede wszystkim jeśli wahacie się czy postawić na swojego faworyta, pierwsze minuty spotkania z pewnością wyjaśnią wasze wątpliwości. Kolejnym argumentem za wnoszeniem kapitału „live” są kursy. Jeśli spotkanie zyskało zdecydowanego faworyta kursy zostały mocno obniżone. W takiej sytuacji warto poczekać na rozpoczęcie spotkania i wnieść kapitał w początkowych minutach po podwyższeniu kursu. Następny argument na wnoszenie kapitału w trakcie spotkania to reagowanie na wydarzenia na boisku i adekwatne obstawianie. Jeśli spotkanie jest agresywne, drużyny walczą o każdą piłkę – inwestycja w ilość fauli, żółtych/ czerwonych kartek. Jeśli faworyt nie schodzi z drużyny przeciwnika – warto zainwestować w określoną ilość rzutów rożnych / wolnych itd.