Wartościowe typy

Jaka jest kolejność aby tworzyć pewne typy bukmacherskie?

Nie trzeba być specjalistą, znać się na danej dyscyplinie sportu, aby tworzyć rzetelne analizy i wartościowe typy. Oczywiście jeśli ktoś ma wiedzę z danej dyscypliny sportowej, przede wszystkim z konkretnej ligi, to zawsze pomaga, jednak bardzo ogranicza i zawęża obszar poszukiwań wartościowych typów. Dlatego ważniejszy jest szeroki dostęp do informacji, konsekwencja w działaniu i posługiwanie się wytycznymi. Z naszej strony podpowiadamy gdzie można znaleźć informacje, definiujemy metodę tworzenia dobrej analizy, jednak to od Was zależy jak wykorzystacie te informacje tworząc swoje analizy, jaką strategię obierzecie, no i … ile z tego będziecie mieć. Poniżej wypunktowano metody jakimi powinniście się kierować, aby w momencie kliknięcia „postaw” u bukmachera, czekać spokojnie na wynik.

1 Ciągły przegląd źródeł informacji

Śledzenie na bieżąco pojawiających się doniesień medialnych, informacje źródłowe, zapowiedzi spotkań, weryfikacja znalezionych informacji – to obszary zainteresowań, w których powinniście się poruszać, aby wasz typ sportowy był najwyższej jakości. Nasze zasoby z pewnością posłużą za cenne źródła, jednak długofalowo każdy z Was będzie w stanie zbudować swoją własną bazę wiedzy. Celem jest, aby w natłoku informacji i Fake News’ów wyłapać te kluczowe (insiders), nakreślające zdecydowanego faworyta spotkania (game changer).

Zapewne znane jest wam określenie – insider. Jeśli nie, to określa się tak wydarzenia sportowe, które zyskują zdecydowanego faworyta z powodu splotu różnych okoliczności na przykład fali kontuzji, czerwonych kartek, infekcji, czynników zewnętrznych, itp. Tego typu wartościowe wydarzenia (value bet) powinny być szczególnie brane pod uwagę, ponieważ dają największe szanse na pozytywny wynik.
Równolegle warto porównywać kursy na wydarzenia w różnych źródłach (np. flashscore.co.uk zakładka Odds), jak i ruchy kursów u bukmachera. W zależności od czasu jakim dysponujecie na prowadzenie analiz, możecie rozpocząć od spotkań, w których zaobserwujecie znaczne zmiany kursów – z pewnością skróci się czas poszukiwania cennych informacji. Plusem jest również szybkie przefiltrowanie spotkań, które warto przenalizować w pierwszej kolejności. Minusem jest to, że oryginalny kurs już spadł i inwestycja w takie wydarzenie nie przyniesie już takiego zysku. Dlatego też jeśli macie więcej czasu na analizy warto rozpocząć od poszukiwania informacji niezależnie od tego jakie są kursy wystawione na spotkania. Jeśli uda wam się znaleźć i potwierdzić informacje typu „game changer” przed bukmacherem potencjalny zysk może być o kilkadziesiąt procent większy, zanim notowania spadną.

2 Obserwacja ruchów na kursach spotkań. Masz więcej czasu ? - sprawdzaj źródła informacji niezależnie.

Analizując spotkania pod kątem zmian kursów wykonajcie wstępny filtr i do głębszej analizy weźcie tylko te typy bukmacherskie o największych zawirowaniach kursowych. Oznacza to że zmiany kursów odbywają się na dziesiątych miejscach po przecinku (przykład poniżej z oddsportal.com/dropping-odds/ : 35% wahania – 2,53 spada do 1,64). Spotkania ze zmiennymi kursami na setnych miejscach po przecinku możemy sobie odpuścić.

3 Weryfikacja znalezionych informacji

W momencie znalezienia potencjalnej „perełki” niezbędne jest potwierdzenie znalezionych informacji; udowodnienia że zmiany kursów rzeczywiście są spowodowane sytuacjami drużyn. Ważne jest, aby sprawdzić w kilku źródłach, przykładowo:
Informacje o zmianach w składzie meczowym, kontuzjach zawodników porównujemy w portalu soccerway.com (na stronie konkretnej drużyny zakładka: Skład). Każdego zawodnika prześwietlamy pod kątem ilości wystąpień w meczach, ilości kartek, wieku, aktualnej predyspozycji itp.
Weryfikujemy informacje na stronach internetowych drużyn, konta na Facebook’u. Jeśli typujecie spotkania z niższych egzotycznych lig, warto zaglądać na konta Facebook’owe drużyn, gdzie publikowane są raporty przedmeczowe wraz ze składami. Ten etap jest kluczowy, w dobie fake-newsów celem jest potwierdzenie znalezionych informacji.
Na przykładzie poniżej przedstawiono rzeczywistą analizę składu drużyny Wisły Kraków zdziesiątkowanego przez kontuzje i wykluczenia (czerwone skreślenia poniżej – OFF) w porównaniu do składu zgłoszonego w dniu meczowym (zielone skreślenia – PLAY).

Z powyższej analizy wynika, że na z 6 brakujących zawodników 3 z nich to podstawowi zawodnicy występujący od początku sezonu; 2 odnotowało do tej pory 4 występy meczowe; 1 nieobecny jest od początku sezonu. Każdy może przeprowadzić takie porównanie, niezależnie od posiadanej wiedzy, porównując statystyki poszczególnych zawodników można wyciągnąć wnioski którzy są kluczowi dla zespołu. W przypadku tej analizy jak i każdej innej, kolejny krok to sprawdzenie na stronie klubowej Wisły Kraków aktualnej sytuacji zespołu.

Tutaj jest przykład analizy, więcej na podstawie dużego spadku kursu na zwycięstwo gospodarzy – 65%. Okazało się, że nie było żadnych przesłanek, aby tak duży spadek kursu miał miejsce. Warto nie tylko kierować się spadkami kursów, ale też dogłębnie sprawdzać każde spotkania.

4 Szacowanie prawdopodobieństwa, nadawanie stawki,

Lata doświadczeń pozwoliły nam wypracować matrycę stawek i skategoryzować pojawiające się okoliczności pod względem prawdopodobieństwa sukcesu. Wysokość wnoszonego zakładu powinna być szacowana według jasnych kryteriów niwelujących do minimum ryzyko porażki. Dlatego ustalając stawki poniżej wypunktowano kategorie którymi warto się kierować:

Stawka Warunki ustalania stawek
1-3 Brak twardych dowodów uzyskania przewagi jednej ze stron, niemożliwość zweryfikowania znalezionych informacji. Typowanie „Ekspertów w studiu”. Wiara typera w zwycięstwo. Powoływanie się na wpływy czynników atmosferycznych, geograficznych. Typowanie na drużynę przyjezdnych, Liczenie na przełamania po serii porażek/remisów/wygranych. Opisywane informacje dostępne od kilku dni. Gra towarzyska. Typowanie jedynie na podstawie ruchów kursów. Typowanie lig i spotkań o marginalnym znaczeniu, po za Top30 wg współczynnika UEFA.
4-6 Brak warunków opisanych dla stawek 1-3 i udowodniony brak 2-3 kluczowych zawodników jednej ze stron; Typowanie na gospodarzy; Analiza poprzednich spotkań pod kątem serii zwycięstw, serii przegranych, brak układów w rezultatach H2H; zakłady typu „powiązane
7-9 Udowodniony brak 4 i więcej kluczowych zawodników jednej ze stron. Gra o stawkę. Spełniona Klasowość lig. Nagłe pojawienie się informacji na 1-2 godz. przed meczem. Spełnione wymagania poprzednich stawek 4-6.
10 Udowodniony brak ponad połowy składu, „odpuszczenie” meczu. Spełnione wymagania stawek 7-9. Czasami zdarza się nadawać tą stawkę do tzw. fixed games – jednak w naszym przypadku określa najbardziej rzetelną analizę, spełniającą wymagania określone przy najwyższej stawce. Brak układów w rezultatach H2H.

Klasowość zespołów / lig – uniknięcie negatywnego wpływu nierównowartości zespołów w ligach. Czyli współczynnik „szaleństwa”, gdzie każdy może wygrać z każdym bez względu na pojawiające się informacje. Na przykład typowanie wyników 3,4 ligowych spotkań, oraz lig poza Top30 wg współczynnika UEFA.
Warto również pamiętać o sprawdzaniu rezultatów wzajemnych spotkań H2H pod kątem potencjalnych układów. Zdarzają się drużyny, które maję przyjacielski układ między sobą w postaci oddawaniu meczów. Można go zauważyć analizując historyczne mecze, gdzie cyklicznie wypadają pod rząd konkretne wyniki – 1/x/2. Jeśli podejrzewamy układ mecz należy odpuścić, lub wręcz przeciwnie; jeśli jesteśmy pewni istnienia cyklu – zagrać według niego.
Podążanie w nadawaniu stawek wg wymagań powyżej i konsekwencja w działaniu minimalizują ryzyko porażki i dają nieporównywalnie większe szanse na wygraną.

5 Postawienie stawki

Ostatnim krokiem analizy jest oczywiście postawienie wcześniej oszacowanej stawki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wyścig po „insidery” pomiędzy Wami a bukmacherem jest bardzo brutalny. W najgorszym przypadku kończy się tym, że w przypadku wydarzeń o stawkach powyżej 9, bukmacher „zjeżdża” z kursem do 1,1 a nawet usuwa wydarzenie z oferty. Dlatego też warto działać szybko, szukać wydarzeń niezależnie od ruchów kursów, mieć konta u różnych bukmacherów i obstawiać u tego, który zaspał z obniżką kursu. Szczególnie polecani są bukmacherzy oferujące wysokie kursy (BETFAN, Totolotek, PZBUK, STS), które nawet po redukcjach wciąż są wysokie w porównaniu do pozostałych operatorów.

Niemniej jednak pamiętajcie, że piękno sportu polega właśnie, na tym że czasami zdążają się niespodziewane rezultaty.