Źródła motywacji, oczekiwania w typowaniu

Oczekiwania jakie stawiasz przed szeroko pojętym obstawianiem oraz motywacja jaką się kierujesz sprowadza się do jednego – Jaki masz w tym cel ? Po co to robisz ? co chcesz osiągnąć ?

Szukając odpowiedzi na te pytania nasuwają się dwa najważniejsze powody :

1 Zabawa, Emocje , Fun

2 Wygrana, zysk, Money

Chcąc przeżywać emocje, fascynować się widowiskiem przede wszystkim kierujemy się intuicją, głosem serca czy sympatiami klubowymi. Nie ważne czy stracimy czy zarobimy, ważne abyśmy dobrze się bawili. W tym miejscu nie pozostaje nic innego niż życzyć dobrej zabawy i wielkich wygranych.

Rozpatrując drugi punkt sprawa nieco się komplikuje.

Jeśli planujecie czerpać długofalowe zyski niezbędna jest odpowiednia strategia działania. W takim przypadku szeroko pojęty Gambling / Betting traktuje się ta samo jak inne obszary inwestycyjny: giełdy, nieruchomości, banki. Posiadając odpowiednią strategię działania i oczywiście podążając nią, śmiało można powiedzieć, że Typer pełni rolę inwestora. Istnieją zasadnicze różnice między klasycznymi metodami pomnażania kapitału a obstawianiem, najważniejsze z nich to:

Plusy inwestycji w bukmacherkę

Bardzo szybki zwrot wnoszonego kapitału, nawet godzinny a nie rzadko minuty powiązane z rozliczeniem typów bukmacherskich. Nie ma tutaj mowy o okresach miesięcznych czy latach po których następuje zwrot z inwestycji.

Natychmiastowa wyplata wygranych. Brak zwłoki w realizacji zysku w porównaniu do corocznych wypłat dywidendy (o ile są realizowane), czasochłonnego procesu sprzedaży akcji, obligacji, nieruchomości. Nie ma mowy o zamrażaniu kapitału w lokatach terminowych.

Bardzo wysoki wskaźnik zwrotu z zakładów bukmacherskich oscylujący bardzo często powyżej 50 %, 100% i wyżej. W porównaniu do średnich zysków 20% – 30% z klasycznych metod inwestowania.

Nie wymagana jest dogłębna wiedza z zakresu inwestowania, finansów, rynków. W zależności od obranej strategii inwestycyjnej, świadomości co warto obstawiać i typować – podstawy matematyki, poświęcony czas na poszukiwanie informacji, rzetelna analiza danych są wystarczające, aby zacząć notować zwrot z kapitału.

Przedstawiona na stronach serwisu Bettinglex metodologia wartościowych typów, krok po kroku opisuje jak należy postępować, aby kapitał jaki wnosicie miał największe szanse na pomnożenie.

Minusy

Bez obranej strategii typowania, jasnym wyjaśnieniu sobie celu jakim się kierujemy; oddając pieniądze bukmacherowi, bardzo łatwo jest ulec pokusie, emocjom i postawić na wydarzenia bez żadnego realnego argumentu. Z pewnością przytrafiło wam się postawić na, pewniaka, który po prostu musiał „wejść”.

Ryzykiem, na które typerzy często są narażeni jest próba odbicia się po przegranych i obstawianie całego kapitału na jedno wydarzenie. Dobrą praktyką jest podział kapitału i stawianie maksymalnie 10% całości na jeden zakład.

Pomimo walki z korupcją i szarą strefą zdarzają się „ustawione” wydarzenia (tzw. fixed games, zakłady połączone). Niestety pomimo wszytkach argumentów przemawiających na korzyść jednej strony, wygrywa druga – notujecie stratę. Należy pamiętać, że nie zawsze czynniki sportowe decydują o wyniku spotkania. Z drugiej strony mając tą wiedzę można ją świadomie wykorzystać, odpowiednio inwestując kapitał.

Niewielkim, ale jednak minusem jest opodatkowanie wnoszonego kapitału w zakłady bukmacherskie. Operator pobiera marże, przeważnie 10%-20% od każdego zakładu, co obniża potencjalną wygraną.

Kolejnym minusem są kilkunastoprocentowe spadki kursów na faworytów. Bukmacherzy zmniejszają kursy na wydarzenia z wartością. W takich sytuacjach decydują godziny / minuty, aby postawić. Jest, o co walczyć, ponieważ 80% – 90% zysk spada do poniżej, 10% po czym nie opłaca się już inwestować.

Czym się kierować i na co zwrócić uwagę, aby skuteczniej typować?

Nie oglądajcie obstawianych wydarzeń

Brzmi to może dziwnie ale jest ku temu wiele powodów. Po pierwsze nie będziecie kierować się emocjami, nie będziecie poddani stresowi. W momencie negatywnego wyniku będziecie skłonni wycofać w trakcie spotkania zainwestowane środki. Wielu bukmacherów posiada opcje wycofania kapitału przed zakończeniem spotkania tracąc oczywiście znaczną część w zależności od czasu do zakończenia. Zdecydowanie lepiej jest poczekać do końca, bo często zdarza się, że to właśnie ostatnie minuty spotkania są rozstrzygające. Kolejny argument to wykorzystanie tego czasu bardziej produktywnie, na poszukiwana następnych wartościowych wydarzeń, no chyba że obstawiliście swoją ulubioną drużynę, gracie i oglądacie dla przyjemności.

Wykorzystujcie narzędzia, archiwizujcie swoje wyniki i uczcie się na błędach (najlepiej nie swoich).

Do pominięcia jest kartka i ołówek, co też nie jest złą praktyką jeśli nie macie nic innego pod ręką, jednak zdecydowanie lepsze są narzędzia typu excel, strony internetowych gdzie odpowiednie formuły matematyczne śledzą wasze poczynania. Formuły matematycznych – niestety pewna podstawowa wiedza z matematyki jest wam potrzebna. Zysk, Strata, prawdopodobieństwo wygranej, Yield to podstawowe określenia, które powinniście przyswoić. W innych artykułach serwisu Bettinglex znajdziecie ich dokładne wytłumaczenia. Ranking Typerów naszego serwisu pomoże śledzić wasze statystyki, natomiast Wasze typy umieszczane w serwisie z pewnością pomogą wam trzymać się ściśle obranych strategii. Wykorzystanie wymienionych zasobów długofalowo może dać Wam pewność, że nie zboczycie z obranej strategii zimnego kalkulowania i kierowania się danymi w momencie gdy zechcecie postawić cały kapitał na ulubioną drużynę.

Analizujcie różne punkty widzenia na to samo wydarzenie.

Dlaczego Typerzy oceniając to samo wydarzenie dają różne stawki a nawet potrafią wskazywać innego zwycięzcę ? W skrajnych przypadkach mówimy oczywiście o ustawionych spotkaniach (fixed games) gdzie wynik ustalono przy „zielonym stoliku” i informacja stała się ogólnie dostępna. W innych przypadkach typerzy kierują się subiektywnymi opiniami i bieżącymi sytuacjami w jakich się znajdują. Wymieniać można bez końca jednak warto wspomnieć o najważniejszych. Specjalizacja Typerów, dostęp do informacji z szatni, typowanie na przełamanie, personalne prywatne sytuacje, wrodzona skłonność do ryzyka…. W tym miejscu należy jeszcze raz wspomnieć o metodologii wartościowych typów opisach na łamach serwisu Bettinglex, której stosowanie powinno zapobiegać subiektywnym opiniom Typerów podczas nadawania stawek.