Finanse w zakładach bukmacherskich

W każdym aspekcie życia odpowiednie zarządzanie finansami jest po prostu niezbędne, aby ” wystarczyło do pierwszego” i zakłady bukmacherskie nie są tutaj wyjątkiem. Zanim będziecie mogli wdrożyć i stosować strategie obstawiania i tworzyć profesjonalne typy bukmacherskie pewniaki w pierwszej kolejności należy zapoznać się z podstawami zarządzania kapitałem. Oczywiście celem jest, aby świadomie maksymalizować zyski i redukować straty. Nie jest sztuką obstawianie typów łatwo dostępnych w mediach (public bets) z kursami rzędu 1.2; prawdziwą wartością jest długofalowe inwestowanie no i w najlepszym przypadku dołączenie do grona zawodowców utrzymujących się z bukmacherki.

1 Kryteria Kelly

Niesamowicie popularna metoda stosowana na przestrzeni lat w świecie zakładów bukmacherskich. Jest stosowana szeroko również po za sportem w obszarze finansów jak i przemyśle (motoryzacyjnym, produkcyjnym), na giełdach w tym Wall Street.

Poniżej wypunktowaliśmy plusy i minusy stosowania formuły „Kelly” podczas obstawiania.

Formuła Kelly stosowana jest, aby obliczyć optymalną procentową stawkę zakładu. Na podstawie teorii prawdopodobieństwa stanowi balans miedzy maksymalizowaniem zysków a możliwością bankructwa. Bazuje na szacowaniu prawdopodobieństwa wygranej, po czym w zależności od kursu formuła oblicza optymalną stawkę zakładu.

Formuła = (b*p-q)/b

gdzie:

b – kurs minus 1

p – szacowane prawdopodobieństwo zwycięstwa

q – prawdopodobieństwo porażki

Przykład:

Weźmy do analizy kurs na zwycięstwo ulubionej drużyny 1.9. Na podstawie szacowania stawki metodą wartościowych typów szansa na zwycięstwo wynosi 60 % – stawka 6 wybrana po analizie z przedziału od 1 do 10 wyrażona w procentach, jako 60% (przedział 1%-100%).

Formuła będzie wyglądała następująco:

Formuła Kelly = ((0.8)*0.6 – 0.4) / 0.9

Formuła Kelly = 0.14/0.9 = 0.1555

Zaokrąglając do jednego miejsca po przecinku Formuła Kelly = 0.16

Z formuły wyrażonej w % wynika, iż 16% waszego budżetu może zostać wniesione w przykładowy zakład opisany powyżej. Biorąc pod uwagę opisane zależności, aby nie narażać się na bankructwo i jednocześnie maksymalizować zyski warto za każdym razem przeliczać, jaką część budżetu należy wnieść do zakładu.

Jaskrawym przykładem działania tej formuł jest efekt skali przez procentowe wyrażenie stawki zakładu.

16% z budżetu 1000PLN wynosi 160 PLN, natomiast 16% z 100PLN to tylko 16 PLN, zarówno w jednym jak i drugim przypadku gracz posiadający taki budżet jest skłonny przyjąć potencjalną przegraną takiej części kapitału, no i nie zbankrutuje.

Wspominając na wstępie plusy jak i minusy tej metody należy z całą mocą zaznaczyć, że najważniejszym składnikiem formuły jest prawdopodobieństwo. Jego prawidłowe oszacowanie wpływa bezpośrednio na wysokość kapitału, jaki będzie wnoszony. Jak łatwo się domyślić im wyższe obliczymy prawdopodobieństwo sukcesu tym wyższy kapitał postawimy na zakład. Poniższy przykład przedstawia tą zależność.
Jak obliczono powyżej przy kursie 1.9 i prawdopodobieństwie 60% wnoszony kapitał wynosi 16% ale już;

– Prawdopodobieństwo 70% pociąga inwestycje kapitału o wartości 37%,
– Prawdopodobieństwo 80% inwestycja kapitału o wartości 58%,
– Prawdopodobieństwo 90% inwestycja kapitału o wartości 79%.

Dlatego niezmiernie ważnym jest, aby bardzo dokładnie oszacować szanse na zwycięstwo, ponieważ w przypadku dwóch nietrafionych pod rząd wydarzeń oszacowanych na 80 % budżet zbliża się do 0.

Analizując dokładniej Kryteria Kelly, poniżej przedstawiono zależności pomiędzy szacowanym prawdopodobieństwem wygranej (na wykresie: Prawdopod. 60%; Prawdopod. 70%…) oraz kursem na zwycięstwo między 1.2 – 2, a procentową wielkością kapitału do obstawienia.

Z wykresu widać, że najbardziej optymalna wartość kapitału do obstawienia dla prawdopodobieństwa wygranej 60% (niebieska linia) powinna być wnoszona do wydarzeń w zakresie kursów 1.7 -2 oraz kapitałem nie przekraczającym 20%.

Z drugiej strony analizując wydarzenia z największym prawdopodobieństwem wygranej – 90% (żółta linia) widać, iż praktycznie w każdym zakresie kursów (1.2 – 2) możliwe jest optymalne obstawianie, jednak minimalna wartość kapitału to 40% przy kursie 1.2.

Długofalowo trzymając się tych zależności przy obstawianiu możemy być pewni, że kapitał, jaki wnosimy jest najbardziej optymalny.

Na koniec wracając do opisywanego prawdopodobieństwa wygranej warto jeszcze raz powtórzyć, że sposób jego szacowania ma kolosalne znaczenie. Jedną z metod, jakie już opisywaliśmy w serwisie Bettinglex.pl jest metoda wartościowych typów. Trzymając się wytycznych z tej metody, przypisanych do określania poszczególnych stawek jesteśmy w stanie jednoznacznie oszacować poziom ryzyka, przełożyć go na wartość %, po czym na podstawie powyższego wykresu – wielkość inwestowanego kapitału będzie zawsze optymalna.

2 Warunki szacowania stawki, a co za tym idzie prawdopodobieństwa wygranej.

Stawka Warunki ustalania stawek
1-3 Brak mocnych dowodów na przewagę jednej ze stron, brak możliwości zweryfikowania znalezionych informacji. Obstawianie „Ekspertów w studiu”. Wiara typera w sukces. Przywoływanie warunków pogodowych, geograficznych. Typowanie na drużynę gości, Liczenie na przełamanie się po serii porażek/remisów/wygranych. Opisywane informacje na temat osłabień dostępne od kilku dni. Gra towarzyska. Typowanie jedynie na podstawie zmian kursów. Typowanie lig i spotkań o niskim znaczeniu, po za Top40 wg współczynnika UEFA.
4-6 Brak warunków dla stawek 1-3 i brak 2-3 kluczowych zawodników jednej ze stron; Typowanie na zwycięstwo gospodarzy; Analiza poprzednich meczów pod kątem serii zwycięstw, brak układów w rezultatach H2H; zakłady typu „powiązane”
7-9 Udowodniony brak powyżej 4 kluczowych graczy jednej ze stron. Gra o stawkę. Obstawianie lig klasowych. Nagłe pojawienie się informacji na 1-2 godz. przed meczem. Spełnione wymagania stawek 4-6.
10 Udowodniony brak ponad połowy składu, „odpuszczenie” meczu. Wymagania stawek 7-9 zgadzają się. W niektórych przypadkach nadaje się tą stawkę do tzw. Układów /  fixed games – jednak w tym przypadku określa najbardziej rzetelną analizę. Brak układów w rezultatach H2H.

3 Zakłady z płaską stawką

Kolejna bardzo popularna metoda efektywnego zarządzania kapitałem inwestowanym w zakłady bukmacherskie. Popularność tej metody pochodzi od jej prostoty stosowania nawet dla niedoświadczonych graczy.

Założenia

Założenia tej metody opierają się na oszacowaniu płaskiej stawki wnoszonej na każdy zakład. Analizując budżet na zakłady należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką płaską stawkę jesteśmy w stanie zaakceptować i długofalowo wnosić przy obstawianiu – oczywiście biorąc pod uwagę kilka przegranych z rzędu.

Kolejnym elementem tej metody jest możliwość zwielokrotniania płaskiej stawki w zależności od poziomu wiedzy typera na temat obstawianych wydarzeń. Jednak jeśli nie wiecie, co obstawiacie, nie macie czasu na analizy -zwielokrotnianie płaskiej stawki jest ryzykowne. Jednak w momencie, kiedy specjalizujecie się i orientujecie w wydarzeniach, warto zastosować mnożniki płaskiej stawki od 2 do 5.

10 PLN, 100 PLN a może jednak 1000 PLN?  Na to pytanie należy sobie odpowiedzieć indywidualnie biorąc pod uwagę również mnożniki tej stawki.

PLUSY

Metoda ma jednak niesamowite znaczenie w momencie skłonności do częstego podejmowania ryzyka, inwestowania dla zabawy, ale też na podstawie niesprawdzonych informacji. W takich momentach gracz niejako „chroniony” jest przed szybkim bankructwem.

Dodatkowo inwestowanie płaskich stawek pozwala łatwo śledzić i zarządzać całościowym budżetem na zakłady.

MINUSY

W miarę stawania się doświadczonym graczem, który doskonale orientuje się w co inwestuje, metoda jednak nie jest optymalna z perspektywy maksymalizowania zysków. W takich przypadkach inwestując w wydarzenia, którego prawdopodobieństwo wygranej wynosi 90% tracimy potencjalne zyski inwestując płaską, niską stawkę. W takich przypadkach opłaca się zmienić metodę na wyżej opisaną – Formułę Kelly.

4 Zakłady rozłożone (mnożenie płaskiej stawki)

Zakłady rozłożone są pochodną zakładów z płaską stawką. W zależności od zainteresowań i specjalizacji typera – liga mistrzów, piłka nożna, koszykówka, płaskie stawki zwielokrotnia się w dziecinach, w których typer czyje się mocny a trzyma płaskie w pozostałych. W tym miejscu warto powtórzyć, iż zwielokrotnianie stawek musi być połączone z dogłębna wiedzą. Dlatego włączając inne metody do zakładów płaskich (np: Kryteria Kelly, Progresja, Sure Bet), należy kierować się doświadczeniem oraz ukierunkowaniem na maksymalizowanie potencjalnych zysków.

5 Progresja

Kolejnym systemem zwielokrotniania stawki, który można włączyć do szacowania i podnoszenia stawek jest progresja. System został już omówiony w innym artykule Akademii Typera jednak warto w tym miejscu przypomnieć jego założenia. W przypadku przegranej kolejna wnoszona stawka jest zwielokrotniona odpowiednimi mnożnikami. W przypadku zakładów rozłożonych maksymalnym mnożnikiem płaskiej stawki jest 5, natomiast progresji nie ma limitów mnożnika, jedynie zdolność akumulowania kolejnych strat i wielkość budżetu ma znaczenie. Poniższa tabela pokazuje jak rosną kolejne stawki w zależności od mnożnika i ilości przegranych w rzędzie.

Czas systemu

(1 spotkanie

/ tydzień)

Liczb

spotkań

Stawka

(następna

mnożnik 4)

Zysk dla

możnika 4

Stawka

(następna

mnożnik 3)

Zysk dla

możnika 3

Stawka

(następna

mnożnik 2,5)

Zysk dla

możnika 2,5

Stawka

(następna

mnożnik 2)

Zysk dla

możnika 2

1 mar 1 PLN 1 PLN 2 PLN 1 PLN 2 PLN 1 PLN 2 PLN 1 PLN 2
8 mar 2 PLN 4 PLN 7 PLN 3 PLN 5 PLN 2,5 PLN 4 PLN 2 PLN 3
15 mar 3 PLN 16 PLN 27 PLN 9 PLN 14 PLN 6 PLN 9 PLN 4 PLN 5
22 mar 4 PLN 64 PLN 107 PLN 27 PLN 41 PLN 16 PLN 22 PLN 8 PLN 9
29 mar 5 PLN 256 PLN 427 PLN 81 PLN 122 PLN 39 PLN 53 PLN 16 PLN 17
5 kwi 6 PLN 1024 PLN 1707 PLN 243 PLN 365 PLN 98 PLN 131 PLN 32 PLN 33
12 kwi 7 PLN 4096 PLN 6827 PLN 729 PLN 1094 PLN 244 PLN 326 PLN 64 PLN 65
19 kwi 8 PLN 16384 PLN 27307 PLN 2187 PLN 3281 PLN 610 PLN 814 PLN 128 PLN 129
26 kwi 9 PLN 65536 PLN 109227 PLN 6561 PLN 98412 PLN 1526 PLN 2036 PLN 256 PLN 257
3 maj 10 PLN 262144 PLN 436907 PLN 19683 PLN 29525 PLN 3815 PLN 5087 PLN 512 PLN 513

Przyjęty kurs 3

Plusami systemu są:

– W krótkim zakresie czasu i pod warunkiem, że już po kilku seriach będziemy zwyciężać system bezie przynosić korzyści.

– Budżet pozawala pokrywać poprzednie straty w nadchodzących rundach.

– Dokładne planowanie kolejnych stawek, w tabeli jednoznacznie widać ile będziemy inwestować i jak długo będzie trwała seria.

Minusy:

– Biorąc pod uwagę rachunek prawdopodobieństwa metoda progresji jest dużym ryzykiem. Prędzej czy później trafi się seria 10 i więcej porażek z rzędu, którą nasz budżet nie udźwignie.

– Celując w grę na jeden zespół (na przykład remis) inwestycja rozkłada się na miesiące – obstawiamy jedynie mecze ligowe jednego zespołu.

-Kapitał, jaki jest potrzebny, aby przetrwać kilka porażek z rzędu rośnie wykładniczo, co widać w tabeli. Należy zawczasu zastanowić się czy jesteśmy w stanie ponieść takie straty no i czy mamy nerwy ze stali, aby mimo strat dalej inwestować.

– Jeśli gracz ma ograniczony budżet zawsze może wybrać mniejszy mocnik -2 celem akumulacji potencjalnych, strat jednak z perspektywy potencjalnych zysków po dwóch miesiącach gry, wygrana wynosi około 500 PLN.

– Na koniec opisu tej metody szacowania stawek warto przypomnieć, że grając długofalowo tą metodą narażamy się na realnie duże ryzyko, ponieważ nawet najbardziej trafne typy bukmacherskie przedzielone są serią zwycięstw / remisów czy porażek i kwestią jedynie czasu jest, kiedy to nastąpi.

6 Przeszacowanie inwestowanej stawki

Największym ryzykiem początkujących graczy jak również doświadczonych obstawiających, jest przeszacowanie stawki i inwestycja całego budżetu w jedno wydarzenie. Powody takiego zachowania są różne poczynając od nieświadomości, przez chęć szybkiego zarobku, odbicia strat, zbyt dużej skłonności do ryzyka po uzależnienie od hazardu. Pod żadnym pozorem nie powinno się inwestować w jedno wydarzenie całego kapitału.

W Internecie na stornach odpowiedzialnych podmiotów zajmujących się bukmacherką, można znaleźć na każdym kroku ostrzeżenia w tym temacie. Firmy bukmacherskie dodatkowo oferują zabezpieczenia w postaci limitów wpłacanych stawek na jedno wydarzenie jak i miesięcznych limitów. Oczywiście limity te można zmieniać, jednak w przypływie adrenaliny i chęci inwestycji całego kapitału gracz dwa razy się zastanowi zanim to zrobi i będzie mu trudniej bez głębszej analizy postawić szybko wszystkie pieniądze. Jest to niestety realnym problemem, na szczęście w Polsce niewielki (tylko około 1% graczy jest uzależnionych od hazardu i nie kontroluje wielkości inwestowanych stawek)

Warto na koniec jeszcze raz powtórzyć, że posiadanie jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej z dużym prawdopodobieństwem uchroni Was od bankructwa a długofalowo przed zagrożeniami płynącymi z hazardu.