1 Podstawowe ograniczenia w obstawianiu wykorzystując wyniki na zywo

Wyniki na żywo, śledzenie statystyk i obstawianie Live to jedna z wielu metod prowadzących do ogrania bukmachera, a skupiających się na odpowiednim zarządzaniu budżetem i dobieraniu właściwych wydarzeń. Wiele z tym metod już opisywaliśmy w naszych Poradnikach. Bez względu na to czy są to zakłady przedmeczowe, czy obstawianie na żywo, wielu adeptów obstawiania jak i doświadczonych Typerów, zdaje się zapominać lub świadomie nie brać pod uwagę podstawowych ograniczeń „życia codziennego”. Dla niektórych z was mogą to być ogólniki, jednak niektórzy nie biorą ich pod uwagę. W tym miejscu należy wypunktować te ograniczenia, aby nie narażać się na ryzyko bankructwa.

- Prawdopodobieństwo wygarnia zakładu jest zawsze niewiadomą

Jest to podstawowe ograniczenie, które odróżnia zarabianie na zakładach od przykładowo inwestycji w nieruchomości czy obligacje skarbowe. Nie ma mowy o gwarancjach skarbu państwa czy funduszy, nie można również wnioskować do bukmachera o zwrot poniesionych kosztów na zakłady bukmacherskie czy zgłaszać reklamacje. Pomimo wykorzystywanych systemów obstawiania zakładów, zawsze jest możliwość, że typ może po prostu „nie wejść”.

- Budżet i zasobność portfela na zakłady są ograniczone

Nie można w nieskończoność odbijać się po serii porażek podnosząc stawki w kolejnych zakładach. Przyjdzie taki dzień, w którym portfel zostanie wyczyszczony do zera a bank zacznie domagać się spłaty kart kredytowych czy pożyczek zaciągniętych na zakłady bukmacherskie – jest to największe zagrożenie i ryzyko łączone z uzależnieniem od hazardu. Należy o tym pamiętać podnosząc bez końca stawki.

- Typer wnosi ograniczoną liczbę zakładów

Mając na celu osiągnięcie zysku z zakładów bukmacherskich to założenie jest fundamentalne, aby nie stać w miejscu i nie dopłacać do interesu. Każdy gracz powinien obrać strategie, a przez to cel obstawiania, ustalony na osiągnięcie konkretnego zysku w ograniczonym czasie. Realnymi, ale tez ambitnymi celami jest podwojenie kapitału początkowego / budżetu na zakłady w przeciągu roku.

- Kursy nie mają tej samej wartości dla wszystkich wydarzeń

Te same wartości kursów wystawiane na wydarzenia topowych lig światowych nie mają porównania do tych samach wartości wystawianych na wydarzenia lig lokalnych. Dostęp do informacji o meczach z pierwszych stron gazet daje większe prawdopodobieństwo określenia właściwej stawki, niż spotkania, których kompletnie nie można sprawdzić i zweryfikować.

2 Ograniczenia bukmachera

Ograniczenia w obstawaniu zakładów nakłada również sam bukmacher, aby zminimalizować straty, ale też by ustrzec graczy przed szybkim bankructwem. „Goły” typer w dłuższej perspektywie na nic przyda się bukmacherowi niż taki, który dostarcza mu kapitał na bieżąco.

- Ograniczenie minimalnej stawki

Zmniejszając koszt przetwarzania zakładów z zerowymi stawkami lub groszowymi i opłacalności prowadzenia biznesu, każdy bukmacher wprowadził swoje minimalne wartości stawki wnoszonej do zakładów. W ten sposób eliminuje się typerów, którzy chcieliby sprawdzać swoje systemy obstawiania, i grający czysto rekreacyjnie.

- Ograniczenie maksymalnej stawki

Jedno z najbardziej niewdzięcznych ograniczeń, jakie można spotkać w profesjonalnej bukmacherce. Bukmacherzy najdłużej działając w branży doszli do perfekcji w narzucaniu limitów na graczy. Liderem jest Bwin, dla którego czasami już 1000 PLN to za dużo na jeden zakład. Z jednej strony ograniczenie spełnia swoją rolę chroniąc uzależnionych graczy i mających problem z hazardem, aby obstawiając mecze na żywo pod wpływem emocji nie stracili dorobku życia. Z drugiej strony dla profesjonalnych graczy jest to znaczący limit, który skutecznie uniemożliwia podwajanie stawek po serii porażek i odbicie się na plus. Największe jednak zyski, przez ograniczenie maksymalnej wygranej zbiera właśnie Bukmacher. Z drugiej strony jest to dodatkowy argument do tworzenia kont u różnych bukmacherów i obstawianie po maksymalnych limitach. 

3 Jak zarabiać na zakładach bukmacherskich

- Proces doboru typu bukmacherskiego

Wśród publikacji, jakie pojawiały się na przestrzeni lat jak również w artykułach, które można znaleźć w naszych poradnikach przewija się jeden najważniejszy element: proces doboru typu bukmacherskiego.

Zanim zostaną zaprzęgnięte wszelkie modele statystyczne, dobór odpowiedniego typu do obstawienia jest kluczowy. Analiza przeszłości, historii walki między rywalami rozpoczyna poszukiwania odpowiedniego wydarzenia, ostatnia forma zawodników, ilość kontuzji, wyniki spotkań, jakie miały miejsce niedawno mogą skłaniać do podjęcia decyzji o obstawieniu odpowiedniego meczu.

Niesamowicie ważnym jak i skutecznym sposobem doboru wydarzenia do obstawienia jest śledzenie wyników na żywo i obstawianie „Live”.

Dlaczego to takie ważne?

Jeśli przeprowadziliście dogłębną analizę przed spotkaniem, typ jest wartościowy, aby wnieść znaczny kapitał, jednak się wahacie – pierwsze chwile spotkania z pewnością rozwieją wasze wątpliwości. Z pewnością przewaga jednej ze stron będzie niepodważalna, aby pojedynek zakończył się po waszej myśli, jeśli jednak będzie inaczej – zaoszczędziliście właśnie nerwy i kapitał, który mogliście stracić.

- Dobór stawki

Nieodzownym elementem prowadzącym do zarabiania na zakładach bukmacherskich jest odpowiedni dobór stawki. Wybór odpowiedniego typu jest krokiem pierwszym, po czym wniesienie odpowiedniego kapitału w ostatecznym rozrachunku może przynieść zysk bądź stratę. Plan inwestycji zawiera szereg wytycznych i reguł służących wyznaczeniu odpowiedniej stawki. Idąc dalej, poszczególne plany inwestycyjne różnią się między sobą pod kątem celów, jakimi mają służyć, na przykład maksymalizacja zysków, minimalizacja strat czy bankructwa, minimalizacja wariancji stawek. Określając plany inwestycyjne należy również brać pod uwagę wielkość dostępnego budżetu na zakłady, jak również limity ustawiane przez poszczególnych bukmacherów. Jasne kategorie stawek zostały już szeroko omówione w Poradnikach, jako przykład podać można mecze piłki nożnej oraz metodę zwiększania stawek w zależności od ilości kontuzjowanych graczy u jednego z rywali – najprostszy przykład: wielkość stawki liczona jest proporcjonalnie do ilości kontuzjowanych zawodników. 

Poniżej pokazano dokładne szacowanie stawki w zależności od informacji i argumentów przemawiających za jednym z rywali.

- Plan inwestycyjny

W większości przypadków celem gracza jest maksymalizowanie zysków po obstawieniu skończonej, ale nieznanej ilości zakładów bukmacherskich. Istotnym faktem jest wykluczenie możliwości wniesienia całości budżetu w jedno wydarzenie, w takiej sytuacji ryzyko bankructwa jest największe. Traktując serio nie tylko obstawianie wyników na żywo, ale przede wszystkim czerpanie zysków z zakładów, każdy szanujący się  gracz powinien mieć jako minimum, przynajmniej plan na to jak wydawać pieniądze. W zależności od wiedzy i doświadczenia typera możemy mówić o zaawansowanych narzędziach czy metodach inwestycyjnych po proste szacowanie stawki na podstawie informacji dostępnych powszechnie. 

- Stała wartość inwestowanego kapitału

Najprostszy plan inwestycyjny polegający na wnoszeniu stałych stawek o tej samej wartości niezależnie od prawdopodobieństwa sukcesu zakładu bukmacherskiego. Stawkę zwykło się ustalać procentowo od wielkości początkowego kapitału inwestycyjnego. Głównymi minusami tej metody jest nieuwzględnianie zmieniających się okoliczności – jak zmieniający się budżet na zakłady, wielkości kursów wystawianych na wydarzenia, czy zmieniającej się sytuacji związanej z samym wydarzeniem.

Jeśli aktualny zasób portfela z budżetem na zakłady jest znacząco mniejszy niż początkowy kapitał wielkość stałej stawki jest na tyle duża, że może prowadzić do bankructwa w krótkim okresie. Z drugiej strony, jeśli wypracowany budżet jest znacząco większy od początkowego, stała stawka liczona od wielkości początkowej jest na tyle mała, że nie opłaca się więcej jej inwestować. Dodatkowo stała stawka nie rozróżnia wydarzeń o kursach 2 lub 10. Uzasadnionym sposobem jest wnoszenie różnych stawek na wydarzenia o małym prawdopodobieństwie wygranej od „pewniaków”.

Plusem tej metody jest wykorzystanie stałej stawki przez graczy okazjonalnie wnoszących zakłady jak i tych, którzy nie mają czasu lub wiedzy, aby oceniać samodzielnie wydarzenie, które obstawiają.

- Procentowe szacowanie stawki

Ta strategia stanowi rozwinięcie wcześniej opisywanej strategii stałej stawki. Główną różnicą jest obliczanie procentowej wartości stawki od chwilowej, aktualnej wartości budżetu na zakłady – przeciwieństwie do stałej stawki liczonej od początkowego budżetu. W dalszym ciągu u podstaw tej metody leży brak uwzględniania innych czynników zewnętrznych wpływających na szacowanie stawki.

Plusami metody jest niwelowanie ryzyka zbankrutowania w długim okresie. Minusami jest inwestowanie stosukowo niewielkich stawek na początku obstawiania zanim zwiększony zostanie budżet. Kolejnym minusem jest samo założenie metody – zmniejszanie stawki w momencie przegranych, co psychologicznie może mieć negatywne konsekwencje na typera gdzie naturalną chęcią jest właśnie szybkie odbicie się po serii przegranych przez zwiększanie stawki. Stosowanie właśnie tej metody w takich momentach zabezpiecza Typera przed bezmyślnym obstawianiem wydarzeń na żywo, wpłacając kapitał pod wpływem emocji.

- Obliczanie kapitału metodą Kelly’ego

Metoda Kelly’ego zostały już szczegółowo opisana w tym artykule. Głównymi założeniami tej metody jest optymalne szacowanie stawki w zależności od prawdopodobieństwa wygranej vs. odniesienia bankructwa. Uwzględniając w metodzie wartości kursów wystawianych na poszczególne wydarzenia, formuła oblicza optymalną wysokość stawki.

Inwestując stawki szacowane metodą Kelly minimalizuje się czas potrzebny do osiągnięcia założonego celu biznesowego – na przykład podwojenia kapitału początkowego. Równocześnie inwestowanie tą metodą w większym stopniu naraża na ryzyko bankructwa niż metody stałej i procentowo szacowanej stawki. Podejmując ryzyko wykorzystania metody Kelly’ego w zakładach bukmacherskich na żywo, na jednej szali jest bankructwo, na drugiej szybkie podwojenie kapitału początkowego.  Która strona przeważy zależy, od jakości obstawianych typów bukmacherskich.

Metoda wymaga inwestowania znacznych części kapitału w poszczególne wydarzenia. Mecze szacowne z prawdopodobieństwem sukcesu 90% wymagają zainwestowania 79% całego kapitału. Łatwo policzyć, że w przypadku nietrafienia takiego „pewniaka” po kilku próbach notujemy bankructwo.

Stosując metodę Kelly’ego mając na celu zmniejszenie ryzyka bankructwa po kilku próbach, stosuje się tak zwaną „połówkę Kelly’ego”. Kapitał szacowany do zainwestowania w tej metodzie dzieli się przez pół. Przez ten zabieg większość graczy zyskuje cenny komfort psychiczny i bardziej są skłonni obstawiać.

- Progresywne obliczanie stawki

Skuteczna metoda inwestowania dla graczy o mocnych nerwach i skłonnych na coraz większe inwestycje pomimo serii nietrafionych zakładów. Metoda pochodzi z obstawiani ruletki w kasynach gdzie kurs wynosi 2. Nadaje się do wydarzeń z kursami powyżej 2.00. Głównym założeniem jest rozpoczęcie od stosunkowo niewielkich stawek podwajania ich w momencie przegrania zakładu. Kalkulując jak rośnie stawka – trzeba być świadomym, że przy piątym nietrafionym zakładzie bukmacherskim wartość stawki, jaką należy wnieść wynosi 16 krotność pierwszej stawki. Przykładowo obstawiając 100 PLN w pierwszy zakład – w piąty należy zainwestować 1600 PLN.

Jeśli tak ta metoda jest dla Was.

Metoda ta, jest najbardziej odpowiednia przy szacowaniu prawdopodobieństwa wygrania zakładu metodą wartościowych typów opisywaną w poradnikach Bettinglex.pl. Analizując historię Typów bukmacherskich publikowanych przez Najlepszych Typerów, praktycznie nie zdarzają się serię przegranych 4 i więcej typów pod rząd.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszym czasami zdarzają się serię ponad 5 nietrafionych typów z rzędu, jest to jednak bardzo mało prawdopodobne szacując odpowiednio prawdopodobieństwo wygranej. Warto mieć jednak na uwadze jak rośnie inwestowana stawka w metodzie progresywnej i być przygotowanym budżetowo na zwielokrotnianie inwestowanego kapitału.

4 Jak wykorzystywać wyniki meczów w zakładach bukmacherskich?

- Potwierdzenie faworyta spotkania

Wspominaliśmy wcześniej o inwestowaniu w pierwszych minutach meczów live – są one naprawdę cenne i potwierdzają bądź odrzucają wcześniej znalezione informacje. Dodatkowo, jeśli typ jest naprawdę wartościowy, kursy na faworyta poleciały w dół i właśnie w pierwszych minutach spotkania kursy wracają do poziomu, który warty jest „grania”.

Jak długo należy czekać z postawieniem zakładu na żywo?

Każdy Typer podchodzi to tego indywidualnie. Po pierwsze, do jakiego minimalnego poziomu kurs musi wzrosnąć, aby Typer obstawił spotkanie live. Po drugie, jeśli przewaga faworyta jest niepodważalna, kursy nie będą rosły tak szybko i finalnie już po kilku minutach może okazać się, że wynik spotkania został już rozstrzygnięty. W związku z tym wyznacznikiem nie powinien być maksymalny zysk, jaki można osiągnąć podczas obstawiania wyników na żywo, tylko potwierdzenie wcześniejszych argumentów, że wynik spotkania może być jednoznaczny i jak najszybsze obstawienie.

- Przewartościowane kursy na faworyta

Kolejna skuteczna metoda obstawiania na podstawie wyników na żywo to wyszukiwanie zakładów przedmeczowych o przewartościowanych kursach.

Co to oznacza, że kursy są przewartościowywane?

Wszelkie wydarzenia o przedmeczowych kursach 1×2 oscylujących w okolicach 20-30 i więcej, powinny być przeanalizowane czy rzeczywiście jest uzasadnienie tych wartości. Oczywiście bardzo ryzykownym będzie mimo wszystko obstawienie wydarzeń po tych kursach, jednak obniżając ryzyko porażki przez obstawieni odpowiedniego handicapu z niższym kursem, finalnie może okazać się będzie to pewna inwestycja.

Jako przykład przewartościowanego meczu i przeprowadzenia takiej analizy posłużymy się poniższym spotkaniem.

Kursy wystawiane na zwycięstwo Barcelony z Valladolid w LaLiga mogą być jak najbardziej realne – 1.15, ale czy na pewno?

Jakiej wartości w tym przypadku należy szukać?

Analizując kursy bardziej szczegółowo – poszukiwaną wartością może być handicap -2 na zwycięstwo Valladolid o mnożniku 2.2. Bardziej ryzykowny typ to zwycięstwo Valladolid z handicapem -1.5 z kursem 2.75 jednak w tym wypadku nie warto bardziej ryzykować na rzecz większego kursu.

Wyjaśniając krótko pojęcie handicapu – przed rozpoczęciem spotkania w przypadku handicapu -2, stawiając na Zwycięstwo Valladolid – aby typ był wygrany nie może on przegrać więcej niż 2 bramkami.

– W momencie wygrania, remisu i porażki Valladolid 1 bramką – typ jest wygrany,

– W momencie porażki Valladolid 2 bramkami – następuje zwrot wniesionej stawki,

– W momencie porażki Valladolid 3 i więcej bramkami – typ jest przegrany.

Widać, że zapas i skala porażki, na jaką może sobie pozwolić Valladolid w tym meczu jest znaczna, aby Typer wciąż zanotował wygraną.

Aby potwierdzić czy w tym przypadku Valladolid jest w stanie nie przegrać z Barcą więcej niż 2 bramkami, należy sprawdzić aktualną formę obu drużyn. W przypadku każdego innego wydarzenia sposób postępowania powinien być taki sam.

Składowymi analizy są: ostania forma zespołów, osłabienia, kontuzje, wykluczenia zawodników. W przypadku tego meczu w żaden sposób nie może być mowy o osłabieniach gości, patrząc na ostanie wyniki i formę – od 7 meczów Valladolid nie przegrał więcej niż 2 bramkami wliczając w to zespoły z top3.

Patrząc na formę Barcelony – zespół jest w czasie przebudowy, zmienił trenera, formacje nie współpracują ze sobą na oczekiwanym poziomie, zawodnicy nie dogadują się, a najlepszy napastnik jest na wylocie w klubu. Argumenty, jakie łatwo można znaleźć w przypadku tych drużyn, podważają tak wysokie wartości kursów na gości i tak niskie na zwycięstwo Barcelony. W związku z tym Handicap +2 na zwycięstwo Valladolid o wartości kursu 2.2 jest szacowany na 80% sukcesu (na podstawie przytoczonych argumentów).

Bukmacherzy w tym przypadku również sztucznie obniżają kursy na Barcelonę aby zachęcić właśnie na obstawianie zwycięstwa gospodarzy.

Wynik meczu 1:0 i wygrana Barcelony co w przypadku tego handicapu jest typem wygranym.

5 Zarabianie na wynikach Livescore

- Śledzenie wyników i statystyk

Niebagatelne znaczenie ma możliwość wycofania kapitału z zakładu w momencie, kiedy wydarzenie, jakie jest obstawione nie układa się wg scenariusza przedmeczowego. Krótko mówiąc faworyt spotkania, na którego została postawiona stawka jest bliski przegranej. Jeśli nie śledzimy wyniku na żywo oglądając transmisje wydarzenia z pomocą przychodzą statystyki spotkań. Obok zostały pokazane najważniejsze paramenty przykładowego spotkania piłki nożnej.

Spełniają one kluczową rolę również w momencie wnoszenia kapitału w wydarzenie Live. Łatwo z nich wyczytać, że w tym konkretnym przypadku zespół gości prowadzi mecz przez większe posiadanie piłki, większą ilość cennych strzałów na bramkę, blokuje większość strzałów gospodarzy. Goście prowadzą również w ilości dośrodkowań piłki i finalnie prowadzą w spotkaniu 1:3.

Taką przykładową analizę wykonuje się w przypadku każdego spotkania na żywo celem określenia prawdopodobieństwa zwycięstwa jednej ze stron. Nie napiszemy niczego odkrywczego, jeśli stwierdzimy, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że spotkanie zwycięży rywal, kiedy statystyki przemawiają za nim. Oczywiście można powiedzieć, że statystyki nie grają jednak w momencie, kiedy Typer ma świadomość jak układa się spotkanie – może odpowiednio reagować, właśnie przez wniesienie kapitału w mecz bądź, zamknięcie kuponu przed ostatnim gwizdkiem.

Z jednej strony można się modlić i trzymać kciuki, aby faworyt wygrał, a z drugiej sprawdzić, co się dzieje na boisku i odpowiednio zareagować.

- Śledzenie fluktuacji kursów na żywo

Śledząc statystyki na żywo obstawianych wydarzeń z jednej strony Typer ma cenną wiedzę, jaki może być wynik spotkania, z drugiej strony gracz musi wiedzieć jak bukmacher „wycenia” wydarzenie zmieniając kursy. W tym celu z pomocą przychodzą kursy spotkań Live. Każdy legalnie działający Bukmacher w Polsce dostarcza możliwość wnoszenia kapitału na wydarzenie Live. Inną kwestią jest zamknięcie kuponu przed czasem, nie wszyscy mają taką opcję – warto to rozważyć otwierając konto u właściwego bukmachera.

Jeśli gracz stwierdzi, że spotkanie układa się wg przedmeczowych analiz i statystyki żywo potwierdzają go w tym przekonaniu, następnym krokiem jest trzymanie ręki na pulsie i na swoim koncie u bukmachera śledzenie zmian kursów.

Bukmacher również śledzi statystyki na żywo i podobnie jak Typer reaguje podnosząc bądź obniżając kursy. Widząc, że typ bukmacherski ma wartość,  gracz powinien być o krok przed bukmacherem i wnosić kapitał jak tylko wyciągnie wnioski, że warto to zrobić. Nadmierne oczekiwanie na to, że kurs wzrośnie do poziomu, który przyniesie wysokie zyski jest złudne.

Kiedy zatem wnosić kapitał w wydarzenia na żywo?

Odpowiadając krótko na to pytanie – jak najszybciej – jak tylko kurs wzrośnie do poziomu akceptowalnego przez Typera, oraz statystyki potwierdzają jego opinie.

- Nieuzasadnione ruchy kursów przez Bukmachera

Warto odnotować również fakt, iż bukmacher żonglując kursami, bardzo często robi to bez żadnej uzasadnionej przyczyny. Zarówno kursy na wydarzenia Live, jaki i kursy przedmeczowe równie dobrze podlegają zmianom. Najbardziej niebezpieczne wydarzenia, które gracz powinien omijać to te które spadają o dziesiętne części kursu, a do których gracz nie może zweryfikować przyczyny – na przykład wszelkie niskie ligi, nieznani gracze, którzy nie posiadają ani stron internetowych ani kont w mediach społecznościowych, gdzie nie jest możliwe zweryfikowanie informacji.

Niedoświadczeni Typerzy i nowicjusze popełniają podstawowe błędy, kierując się takimi ruchami kursów i wnosząc kapitał w momencie spadków, bez sprawdzana przyczyn. Każdy bukmacher robi takie celowe zamieszanie w swojej ofercie, aby ukryć realne spadki kursów w gąszczu tak zwanych „public betów”. Właśnie z tego względu rzetelna analiza statystyk jak i informacji przedmeczowych często chroni graczy przed stratą kapitału prowadzącą finalnie do bankructwa.

- Zamknięcie kuponu przed czasem

Identycznie jak z wnoszeniem kapitału w wydarzenie Live Typer powinien postępować przy zamykaniu kuponu. Jednak w tym przypadku niezbędne jest odnotowanie, że stawka, jaka wraca na konto gracza może być inna niż ta postawiona.

1 W sytuacji, kiedy faworyt spotkania wygrywa stawka będzie proporcjonalnie większa w zależności od wyniku oraz czasu, jaki pozostał do końca.

Ale jaki jest sens zamykania kuponu, kiedy faworyt wygrywa?

No cóż, statystyki na żywo i przebieg spotkania mogą sugerować, że ostateczny wynik nie będzie przemawiał za naszym faworytem. Przykładem mogą być – czerwone czy żółte kartki, jakie dostali zawodnicy i ogólnie słabe wyniki w spotkaniu live, przemawiające na niekorzyść faworyta.

2 Jeśli faworyt spotkania przegrywa wycofywany kapitał może być nawet 70%-80%, mniejszy od początkowego. Również i w takiej sytuacji należy się zastanowić czy statystyki nie przemawiają na jego korzyść i wynik może ulec zmianie. Jeśli rzeczywiście nie ma nadziei na to, że coś się zmieni w spotkaniu 20% wartości kapitału początkowego jest zawsze większe od 0. Jeśli jednak jest szansa na zwycięstwo warto zaryzykować i poczekać.